Girişimcilik Antalya'da konuşuldu

TÜRKİYE'nin girişimcilik ekosistemini bir araya getiren G3 Girişimcilik Zirvesi, 100. Yıl teması ile Antalya'da gerçekleştirildi. GEN Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi'...

+2
Haber albümü için resme tıklayın

TÜRKİYE'nin girişimcilik ekosistemini bir araya getiren G3 Girişimcilik Zirvesi, 100. Yıl teması ile Antalya'da gerçekleştirildi. GEN Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ve ANSİAD ev sahipliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ana paydaşlığında düzenlenen 100. Yıl G3 Girişimcilik Zirvesi, kamu, yerel, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ile akademisyenler, girişimciler ve gençlerden oluşan yoğun bir katılıma sahne oldu. 

Ülkemizin girişimcilik ekosistemini bir araya getiren G3 Girişimcilik Zirvesi, Cumhuriyetimizin 100. yılında Antalya'da gerçekleştirildi. Türkiye'deki girişimcilik ekosistemleri arasında bir köprü oluşturmak amacıyla 2020 yılında kurulan ve Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin çatı kuruluşu olan GEN Türkiye'nin, HABİTAT Derneği işbirliğinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) ev sahipliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ana paydaşlığında düzenlediği 100. Yıl G3 Girişimcilik Zirvesi, kamu, yerel yönetim, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, girişimciler ve gençleri bir araya getirdi. 16'ıncı kez düzenlenen zirve, ana teması, uzman konuşmacıları ve kapsayıcı işbirliği ile yoğun bir katılıma sahne oldu. 

Etkinliğin açılış konuşmaları Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın, G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz ve ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı tarafından gerçekleştirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da 'Hoş Geldiniz' konuşmalarıyla zirvede yer aldı. 

'GİRİŞİMCİLİĞİN BAŞKENTİ OLMAYA HAZIRIZ'

Zirvenin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Büyükşehir Belediyesi olarak inovasyonun, yeni teknolojilerin, girişim eko sisteminin ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını söyledi. “Antalya'mız, girişimciliğin de başkenti olmaya hazırdır. Biz de Antalya'dan çıkacak Türk girişimlerine her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz" dedi.

'YENİLİKÇİLİK ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRMEKTİR'

Zirvenin açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yenilikçiliğin eski köye yeni adet getirmek ve yapılmayanı yeni bir yöntemle ortaya koymak olduğunu belirterek, şunları söyledi: “TOBB olarak Türkiye'de, yurt dışındaki girişimleri sadece izleyen değil, dünyaya açılan girişimlere ev sahipliği yapan bir ekosistem kurulmasını arzu ediyoruz."

'GİRİŞİMCİLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR'

Türkiye'nin girişimcilik yetkinliğini desteklemeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerine değinen TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında girişimcilere de büyük görevler düştüğünü vurguladı. Turan, “Girişimciliğin ülkeler için sahip olduğu stratejik değer bugün çok daha belirgin durumda" dedi.

'YENİ YÜZYILDA HEDEFLERİMİZE ULAŞMANIN YOLU'

Ülkemizin girişimcilik ekosisteminin son yıllarda önemli gelişmeler kaydettiğini belirten TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez, ikinci yüzyıldaki ortak hayaller için girişimci devletin önemini vurguladı. Sönmez şöyle dedi: “Çağımızda uluslar, girişimciliği bir strateji, bir devlet politikası ve bir sivil toplum seferberliği olarak kabul ediyor. Yeni yüzyılımızda ortak hayallerimize ulaşmanın yolu da bu doğrultuda bir girişimci devlet haline gelmekten geçecek."

NEVZAT AYDIN: GLOBAL GİRİŞİMCİLİK İLE ÜLKEMİZ ARASINDA BİR KÖPRÜ KURUYORUZ

GEN Türkiye'nin 100. yılın anlamını ve mirasını her platformda vurguladığını hatırlatan GEN Türkiye Başkanı Nevzat Aydın da, “Bu zirve, Cumhuriyetimizin 100 yılının mirasını geleceğe taşımak için bir adım atma fırsatıdır. İnanıyoruz ki GEN Türkiye Global girişimcilik ekosistemiyle ülkemizdeki ekosistem arasında köprü görevi üstlenirken Türkiye'deki girişimcilik ekosistemini daha dinamik hale getirecek" dedi. 

'ZİRVE, YENİ, İŞ BİRLİKLERİ İÇİN MÜKEMMEL BİR FIRSAT'

G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz da konuşmasında şunları söyledi: 

“Girişimci cesurdur, girişimci çözüm odaklıdır, girişimci umudunu kaybetmez. G3 Forumlar, Türkiye'nin girişimcilik potansiyelini desteklemek ve girişimcilere ilham vermek için organize edilir. Bu etkinlik, yeni iş fikirlerini paylaşmanın, ilham almanın, iş birliği yapmanın ve büyümenin mükemmel bir fırsatı olacaktır."

'G3 ZİRVESİ'NE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK BÜYÜK BİR GURUR'

Antalya ve Isparta, Burdur bölgelerinde girişimcilik faaliyetleri ile öne çıkan ANSİAD için Cumhuriyetimizin 100 yılında G3 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmanın büyük bir gurur olduğunun altını çizen ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, şunları söyledi:

"Kuruluşundan bu yana geçen 33 senelik mazisinin 21 yılında Antalya, Burdur, Isparta bölgelerinde girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi için çaba gösteren derneğimiz gelinen noktada tüm Antalya ve bölge üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, meslek odalarımız, tekno kentlerimiz, belediyelerimiz ve Habitat ile Baka'nın oluşturduğu 65 paydaşı ile yoluna devam etmektedir. Her sene bir önceki senenin noktalarını birleştirerek, önümüzdeki sene neler yapabileceğimizi görmek ve bu şekilde hareket etmek girişimcilik eko sistemimizi daha da geliştirme yolunda bizlere büyük motivasyon sağlamaktadır."

SEZAİ HAZIR: GİRİŞİMCİLERE REHBERLİK ETMEK EN ÖNEMLİ MİSYONUMUZ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dünyanın en iyi girişimcisi olarak da tarihe geçtiğini belirten Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, “Her ne kadar dünya haritası üzerinde büyük markalar, ülkeler, yapıtlar kurulmuş olsa da hiç şüphesiz ki; en zor zamanlarında Türkiye Cumhuriyeti'ni en zorlu şartlarda kuran Mustafa Kemal Atatürk, Dünya'nın en iyi girişimcisi olarak tarihe geçmiştir. Genç girişimcilere rehberlik etmek en önemli misyonumuz" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından yeni nesil girişimciler ile ilgili tüm başlıkların mercek altına alındığı G3 Forum, deneyim aktarımının yer aldığı oturumlarla devam etti. Insider CEO ve Kurucu Ortağı Hande Çilingir'in 'Türkiye'den Dünyaya Bedel Teknoloji Girişimi Çıkarmak' temalı sunumuyla katıldığı zirvede; GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın ve TAV Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Şener, 'Nesiller Arası Girişimcilikte Dönüşüm'ü ele aldı. 'Kadın Girişimcilerle Değişen Dünya'yı GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz ve BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli anlattı. 

Moderatörlüğünü GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Göktekin Dinçerler'in yaptığı 'Ekosistemi Güçlendiren Aktörler Paneli'nin konuşmacıları ise Google Türkiye Müdürü Mehmet Keteloğlu, Meta, Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Başkanı Sezen Yeşil, Tiktak Kurucusu Ersan Öztürk, Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar ve Yemeksepeti CEO'su Mert Baki oldu. '100. Yıl G3 Girişimcilik Zirvesi' networking etkinliğinin ardından sona erdi.


04 Kas 2023 - 12:37 Antalya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.