Antalya'nın içme suyu buradan çıkıyor

Ülkemiz su havzalarına bakıldığında; Konya, Büyük Menderes, Gediz ve Kızılırmak gibi su havzalarımızın kuraklık tehlikesi ve yok olma tehdidi altında...

Ülkemiz su havzalarına bakıldığında; Konya, Büyük Menderes, Gediz ve Kızılırmak gibi su havzalarımızın kuraklık tehlikesi ve yok olma tehdidi altında bulunduğu, bu havzalardaki yüzey sularının aşamalı olarak 2100 yılına kadar %50 azalacağı ifade edilmektedir. Ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü hızlı bir küçülme periyoduna girmiş, göller bölgesi yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Akşehir Gölü havzasında çölleşme gözlenirken, Tuz Gölü ise hızla küçülmektedir.

Antalya yöresinin temel su kaynağı kentin 25 km kuzeybatısında yer alan Kırkgöz kaynaklarıdır. Bu kaynaklar Antalya`nın tufa/traverten platolarını oluşturmuştur. Denizden 250-300 m yükseklikte bulunan Döşemealtı Ovası üst platoyu, 50-150 m yükseklikte yer alan ve şehir merkezinin de bulunduğu Varsak Ovası orta platoyu ve deniz seviyesi altında oluşmuş üçüncü plato ise alt platoyu oluşturmakta ve bu plato Antalya Körfezine kadar uzanmaktadır. Kırkgöz kaynakları yüzeye çıkmadan akışını sürdürerek yer altı Düden Nehrini ve sahildeki ikincil pınarları besleyen, toplam 25 m3/s ortalama debi ile yörenin ana su kaynağıdır.

Antalya’nın içme suyu ihtiyacı yer altı suyu kaynaklarından karşılanmaktadır. ASAT Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre 20.909 km2’lik alan içinde yaşayan yaklaşık 2.426.356 (2018) yerleşik vatandaş ile 15 milyon yerli/yabancı turiste hijyenik koşullarda ve kaynakları optimum düzeyde kullanarak sağlıklı, içilebilir, kesintisiz içme suyu temin edildiği görülmektedir. Antalya merkezinde yer alan beş ilçenin (Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa) içme ve kullanma suyu ihtiyacının %99’u yer altı derin kuyularından, %1’i ise kaynak sularından temin edilmektedir (ASAT, 2018).

Kente su sağlayan en önemli akifer tufa/travertenlerdir. Bütün dünyada olduğu gibi Antalya bölgesindeki karstik akifer havzaları da kirliliğe açıktır. Kirlenmeyi takip etmek ve kaynakları korumak için çalışmalar yapılması, içme suyumuzun kaynağı çıkış noktasının değil suyun oraya nereden geldiğine, suyun hangi havzadan beslendiğine bakılarak kaynağın havza bazında korunması önem arz etmektedir. Karstik yer altı haznesi çok büyük olduğundan, suyun niteliğinde -özellikle kimyasal maddeler nedeni ile (tarımsal ilaçlar, ağır metaller, diğer kirleticiler vs.)- oluşacak değişimlerin fark edilmesi çok yavaş ve geç olabilmektedir. Su kalitesinin bozulması, suyun içilemez duruma gelmesi sonrasında suyun niteliğinin yeniden düzeltilmesi mümkün olmamaktadır.

Yüzey suyu içilebilir suyun önemli bir kaynağı olmasına rağmen, çeşitli değişken yağış parametrelerine bağlıdır ve bu da onu güvenilmez hale getirmektedir. Yer altı ve yer üstü suyunun korunması ve yönetilmesi, içilebilir su temininde önemli bir görevdir. Su kaynaklarını ve dağıtım sistemlerini doğru yöneterek mevcut suyun her damlasından yararlanmak esastır. Su konusunda, ormanlarımızı da büyük bir dikkatle korumalıyız. Ormanlar doğanın su fabrikaları olup temiz suyu toplar, depolar, arındırır ve hizmetimize sunarlar.

2021 yılı ocak ayında Düden Şelalesinin suyunun kirlenmesi, köpüklü akması bu konudaki hassasiyetimiz için önemli bir işaret olmalıdır. Antalya’nın (merkez beş ilçe) suyunun nereden ve nasıl geleceğinin tartışılması yerine sularımızın membasındaki kirleticilerle hangi seviyede mücadele edilmekte olduğunu tartışmak gerekmez mi?

Su Hakkı, vazgeçilmez bir yaşam hakkıdır ve bütün canlıların suya erişim hakkının dokunulmaz haklardan sayılması gerekmektedir. Üretilen, halkın kullanımına sunulan bu suyun içilebilir düzeyde ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun temiz bir su olması gerekmektedir.

02 Ara 2023 - 07:55 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.