Tıp fakültesinde 50'nci yıl gururu

AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluşunun 50. yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında ayrıca tıp fakültesinin üçüncü kez hak kazandığı TEPDAD Akreditasyon Belgesinin tak...

Tıp fakültesinde 50'nci yıl gururu
Tıp fakültesinde 50'nci yıl gururu
Haber albümü için resme tıklayın

AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluşunun 50. yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında ayrıca tıp fakültesinin üçüncü kez hak kazandığı TEPDAD Akreditasyon Belgesinin takdimi gerçekleştirildi. 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 50. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinliği ve TEPDAD Akreditasyon Belgesinin Takdim Töreni gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Mor Salonda gerçekleştirilen törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Prof. Dr. Şükrü Özen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, Başhekim Prof. Dr. Yıldıray Çete, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 

'CUMHURİYETİMİZİN BİR ASIRLIK TARİHİNİN YARISINA TANIKLIK ETTİ'

Akdeniz Üniversitesi'nin ilk tohumunun tıp fakültesinin temelleriyle atıldığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan “Üniversitenin ilk fakültesi ve kuruluş nüvesi olan tıp fakültemizin 50. yılını kutlamak için bir aradayız. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Ne mutlu ki bize Cumhuriyetimizin bir asırlık tarihinin yarısına tanıklık etmiş bir fakültemiz var. Bir an için bu büyük vizyonu düşünmenizi istiyorum. Büyük zorluklar ve fedakarlıklar sonucu kazanılmış bir savaş. Ve ardından yokluklar içinde kurulmuş bir cumhuriyet. Cumhuriyetle birlikte gelen yeni vizyon ve 50 yıllık büyük yapılanmanın ardından, Antalya gibi nispeten küçük bir Anadolu şehrinde tıp fakültesi açılabilmiş. O günkü Antalya'nın şehir nüfusunun sadece 176 bin olduğunu unutmayalım. Ama ülkemizin ve bu şehrin potansiyeline inanılarak fakültemiz kurulmuş" diye konuştu.

YARIM ASIRLIK TECRÜBE İLE GELECEĞİ İNŞA EDİYOR

Büyük Akdeniz Üniversitesi ailesinin bu inancı boşa çıkarmamak için elinden geleni yaptığını ifade eden Rektör Özkan, “İşte o küçük sahil şehrinde kurulan bu üniversite, azmin, inancın ve fedakarlığın simgesi haline gelerek, bugün ülkemizin en saygın ve değerli üniversiteleri arasındaki haklı yerini aldı. Dünyada ilk olan operasyonlara, öncü çalışmalara imza attı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültemiz yarım asırlık tecrübesi ile geleceği inşa etmeye devam ederken eğitim öğretim kalitesiyle de ön sıralarda yer almaya devam ediyor. Türkiye'nin en seçkin öğrencileri bu birikim ve deneyimin ışığında öğrenim görüyorlar. Bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi, alanında uzman hocalarımız tarafından meslek hayatlarına en iyi şekilde hazırlanıyorlar. Eğitim sistemimizde geçmişin tecrübelerinden faydalanırken günümüz teknolojilerinin verdiği imkanları da en verimli şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz" dedi.

'KALİTELİ EĞİTİMİMİZİN SOMUT GÖSTERGESİ'

Ortaya koyulan tüm bu başarılı çalışmaların tıp fakültesinin hak kazandığı akreditasyonlarla taçlandığını ifade eden Rektör Özkan,  “Bugün de Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından akreditasyon belgemizi alacağız. Bu akreditasyon belgeleri kaliteli eğitimimizin somut göstergeleri olması açısından büyük önem arz ediyor. Kalitesi YÖKAK ve TEPDAD akreditasyonlarıyla tescillenmiş tıp fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya sahip olacak. Bu vesileyle TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek'e hem tıp fakültemiz adına hem de Tüm Akdeniz Üniversitesi adına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" şeklinde konuştu. 

İLK AKREDİTASYON ALAN FAKÜLTELERDEN BİRİ

Akdeniz Üniversitesi'nin ilk akreditasyona hak kazanan 8 tıp fakültesinden biri olduğunu ifade eden TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Türkiye'de TEPDAD'ın YÖKAK tarafından 5 yıl süreli yetkilendirmesi olan iki kuruluştan biri olduğunu ve ayrıca uluslararası Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından ikinci kez 10 yıl süreli tanınırlık aldıklarını söyledi. Bunun Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İskender Sayek, “Amerika Birleşik Devletleri'nde 2024 yılından itibaren Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından akredite olan tıp fakültelerinden mezunlar sınavlara girebilecekler. Dolayısıyla TEPDAT Türkiye'de bunu öğrencilerin önünün açma anlamında bunun önemli bir yeri oldu. Ayrıca yurtdışında 10 tıp fakültesi eğitim programı akredite edilmiştir bu da dünyada örneği az olan bunu da gururla belirteyim. Uluslararası tanınırlığımız da giderek artıyor" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. İskender Sayek, programda ayrıca Gelecekte Hekimlik ve Tıp Eğitimi konulu bir sunum gerçekleştirdi.

'EN İYİLER ARASINDAYIZ'

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluşundan bugüne kadar olan gelişmeleri katılımcılarla paylaşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, “Akreditasyon Takdim Belgesini üçüncü defa almış olmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye'nin en iyi hekimlerini yetiştirmek için 50 yıldır çabalıyoruz. Bu 50 yılda emeği geçen tüm öğretim üyesi ve personellerine teşekkür ediyorum. Tıp Fakültemiz Türkiye'de ilk 10 fakülte arasında yer alıyor. ÖSYM giriş sınavında İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra Anadolu'da bulunan en iyi tıp fakültelerinden birisiyiz. Eğitim yöntemlerimizi yenileyerek güçlü bir eğitim-öğretimi sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar 6 bin 536 hekimi Türkiye sağlık sistemine kazandırdık. İyi hekim yetiştirdiğimize yönelik dönütleri de sahadan her zaman alıyoruz bu da eğitim sistemimizin kalitesini ortaya koyuyor. Araştırma alanında da yılda ortalama 380 WOS yayını ile ilk 10 üniversite arasında yer alıyoruz. WOS alanında 2023 yılında devlet üniversiteleri arasında ikinci sıradayız. Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan hocamız ve Prof. Dr. Ömer Özkan hocamızın büyük gayretleriyle Türkiye'de ilk kol nakli, yüz nakli, rahim nakli gibi nakiller sayesinde dünyanın konuştuğu bir fakülte haline geldik" dedi.

Program sonunda TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Akdeniz Üniversitesi eğitim programının 2029 yılına kadar akredite edildiğini söyleyerek, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar'a akreditasyon belgesini takdim etti. 


11 Ara 2023 - 17:38 Antalya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.