İşte Yeni Yılın Vergi Dilimleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, 2024 yılında geçerli olacak vergi düzenlemeleri belirlendi. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ve diğer ilgili tebliğler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Yılda Uygulanacak Gelir Vergisi Tarifesi Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, 2024 yılında geçerli olacak vergi düzenlemeleri belirlendi. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ve diğer ilgili tebliğler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yılda gelir vergisi tarifesi başta olmak üzere birçok vergi ve harçta önemli değişiklikler öne çıkıyor.

Gelir Vergisi Tarifesinde Değişiklik

Yayımlanan tebliğle birlikte, 2024 yılında uygulanacak gelir vergisi tarifesi yeniden belirlendi. Gelir dilimleri ve vergi oranları şu şekilde güncellendi:

İlk dilim: 70 bin lira - 110 bin lira
İkinci dilim: 150 bin lira - 230 bin lira
Üçüncü dilim: 370 bin lira - 580 bin lira
Dördüncü dilim: 1 milyon 900 bin lira - 3 milyon lira
Ayrıca, ücret geliri elde edenler için üçüncü dilim 550 bin lira yerine 870 bin lira olarak belirlendi. Bu değişiklikle birlikte, tüm gelir vergisi mükellefleri, daha yüksek gelir dilimlerinden vergi ödemeye başlayacak.

Asgari Ücrete Yapılan Artış ve Vergi İstisnalarına Yansıdı

Asgari ücrete yapılan yüzde 49,1 oranındaki artış, gelir vergisi ve damga vergisi istisnalarına da yansıdı. Asgari ücretin vergi dışı olması, 2024 yılında tüm ücretlilerin 37 bin 126,92 lira gelir vergisi ve damga vergisi ödememesini sağlayacak.

Ayrıca, yemek parası ve yol parası istisna tutarları da artırılarak çalışanlara vergiden muaf ödemeler yapılabilmesine olanak tanındı.

Gelir vergisinde kazanç unsurlarına yönelik istisna ve indirim tutarları da yeniden değerleme oranında artırıldı. Öne çıkan değişiklikler şunlardır:

Kira gelirlerindeki istisna tutarı: 21 bin lira - 33 bin lira
Değer artış kazançlarındaki istisna tutarı: 55 bin lira - 87 bin lira
Arazi kazançlarındaki istisna tutarı: 129 bin lira - 200 bin lira
Buna ek olarak, binek otomobillere ilişkin giderlerde yapılabilecek indirim konusu tutarlar artırıldı.

Engelliler İçin Vergi İndirimleri Arttı

Gelir Vergisi Kanunu'na göre engelli vatandaşların gelirlerini vergi dışı bırakan engellilik indirim tutarları da arttı. Engellilik derecesine göre indirim tutarları yeniden belirlendi ve engellilerin vergiden muaf gelirleri artırıldı.

Diğer Vergi ve Harçlarda Önemli Değişiklikler

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yüzde 58,46 artırıldı.
Pasaport ve ehliyet harçları arttı.
Cep telefonlarına ilişkin harç miktarı yüzde 58,46 oranında arttı.
Maktu damga vergisi tutarları artırıldı.
Genel Olarak:

Yapılan bu düzenlemelerle birlikte, 2024 yılında vergi sisteminde önemli değişiklikler yaşanacak. Gelir vergisi tarifesi, istisna ve indirim tutarları ile diğer vergi ve harçlarda yapılan güncellemeler, mükelleflerin yeni yılda vergi durumlarını etkileyecek. Hükümetin aldığı bu kararlar, ekonomik dengeler ve vergi adaleti açısından önemli adımlar olarak değerlendirilmekte.

Kaynak: Haber Merkezi

02 Oca 2024 - 16:51 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.