2024 yılı otoban ve köprü geçiş ücretleri ne kadar oldu?

Türkiye'de 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren de geçerli olmak üzere Karayolları Genel Müdrlüğü tarafından işletilen, Yap İşlet Devret modeli ile özel şirketler tarafındna işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine zam geldiğine yer verildi.

Türkiye'de 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren de geçerli olmak üzere Karayolları Genel Müdrlüğü tarafından işletilen, Yap İşlet Devret modeli ile özel şirketler tarafındna işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine zam geldiğine yer verildi.

KGM tarafından açıklama yapıldı:

Yapılan açıklamada 2022 yılında geçiş ücretlerine zam yapılmadığına yer verildi. Bakım onarım ve masrafların artması ile birlikte zam yapılmasının artık bir mecburiyet olduğuna yer verildi ve KGM'nin işettiği yerlere yüzde 76 zam geldiği, özel şirketlerce işletilen yerlere ise yüzde 50 am geldiğine yer verildi.

Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamada, “Geçiş ücretlerinde, 2022’de Üretici Fiyat Endeksi’ndeki yüzde 97,72 yükselişe rağmen düzenleme yapılmamış, geçiş ücretleri 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana uygulanmıştır. Bakım onarım masraflarının artması sebebiyle,  KGM tarafından işletilen otoban ve Boğaz köprülerinin geçiş ücretleri yüzde 76, özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri yüzde 50 artırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

NE KADAR OLDU?

Karayolları tarafından işletilen otoyollarda araba için en düşük ücret 9 lira, en yüksek geçiş ücreti ise 84 liraya çıkarıldı. Boğaz köprüleri tek yön araba geçiş ücreti 15 lira.

Yap İşlet Devret yöntemi ile yapılan köprülerden 1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti 295 lira olurken Osmangazi Köprüsünde 290 lira, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ise 35 lira oldu.

Yapılan basın açıklaması şu şekildeydi:

Karayolları Genel Müdürlüğünce ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 1 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 00.00'dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.

Yönetmeliğe göre her yıl başında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)'ye göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerinde; 2022 yılında Üretici Fiyat Endeksi'ndeki %97,72 oranındaki yükselişe rağmen düzenleme yapılmamış, mevcut geçiş ücretleri 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana uygulanmıştır.

Otoyolların daha ekonomik, güvenli ve daha kısa sürede ulaşım imkânı sağlaması, boğaz köprülerine büyük bakım onarımların yapılarak servis ömürlerinin uzatılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler göz önüne alınarak; Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen otoyol ve boğaz köprülerinin geçiş ücretleri ortalama %76 oranında, YİD Modeli ile yapılarak özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri ortalama %50 oranında artırılmıştır.

Buna göre, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 9,00 TL, en yüksek geçiş ücreti 84 TL, boğaz köprüleri tek yön otomobil geçiş ücreti ise 15,00 TL olarak belirlenmiştir.

YİD projelerine ait köprülerin otomobil için geçiş ücretleri ise; Osmangazi Köprüsü'nde 290 TL, 1915 Çanakkale Köprüsü'nde 295 TL, Yavuz

Sultan Selim Köprüsü'nde 35 TL olarak belirlenmiştir.

Araç sınıflarına göre köprü geçiş ücret tarifeleri ekte verilmiş olup, detaylı bilgiler uygulama tarihinden itibaren Karayolları Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde açıklanacaktır."

Kaynak: Keşfet Haber Ajansı

01 Oca 2024 - 19:20 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.