8. yargı paketi neleri kapsıyor? Mahkumlara genel af var mı

Türkiye'de gelen son dakika haberlerine göre yeni yargı paketi detayları da belli oldu. Sabah Gazetesi'nden de İlker Turak'ın kaleme aldığı yazıya göre de hak kayıplarının önlenmesi adına yargı hizmetlerinin de daha nitelikli işlenmesi kapsamında da hazırlıklar var.

Türkiye'de gelen son dakika haberlerine göre yeni yargı paketi detayları da belli oldu. Sabah Gazetesi'nden de İlker Turak'ın kaleme aldığı yazıya göre de hak kayıplarının önlenmesi adına yargı hizmetlerinin de daha nitelikli işlenmesi kapsamında da hazırlıklar var.

67 maddeden oluşan ve 22 farklı konuda da toplamda 105 maddede yapılacak değişiklikle beraber de 20 yıllık kıdeme sahip olan hukukçular da, artık sınava girmeden arabulucu olabilecek. Uzlaşma görüşmeleri esnasında da belirlenmeyen veya uzlaşmadan sonra da ortaya çıkan zararlara dair tazminat davası açabilme imkanı da getirilerek hak arama hürriyeti kapsamında da mahkemeye erişim hakkı güvence altına alınacak. 

Adil yakalanma hakkı, uzun süren davalar sonrası vatandaşların manevi tazminat talebinde bulunması durumunda AYM'ye başvuru yapmadan önce Tazminat Komisyonu'na başvuru olacak.

Toplumda oluşan cezasızlık olgusu ortadan kaldırılacak. 1 ay bile ceza alan en az 12 gün hapiste kalacak. Tazminat istemlerinde ise istinaf son karar merci olacak.

Yeni düzenlemeler:

Yeni düzenleme ile her hükümlünün eşit süre ile denetimli serbestlikten faydalanması uygulamasından vazgeçileek ve koşullu salıverilme miktarına göre oransal şekilde denetimliye çıkacak.

Açık cezaevi ya da çocuk eğitimevinde bulunan ve koşullu salıverilme için ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken sürenin 4/5'i açık veya kapalı ceza infaz kurumunda geçirilen hükümlü, cezanın koşullu salıverilme tarigine kadar olan kısmını toplum içinde denetimli serbestlik uygulanarak infaz edilecek.

Ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezaları bakımından denetim süresinin çok uzun olmaması amacıyla azami 3 yıl sınır getirilecek.

Bir mahkum için önce koşullu salıverilme süresi belirlenecek. Bu sürenin beşte dördü cezaevinde, kalan 1/5'i ise denetimli serbestlikte geçecek.

Yeni düzenleme ile istinafa itiraz süresi 2 haftaya çıkarılacak.

0-6 ytaş grubunda çocuğu olna kadın hükümlüler ile maruz kaldığı ağır hastalığı, engelliliği, kocama olanlar denetimli serbestlikten faydalanacak.

Baroların adli yardım bürolarının adli yardım hizmetlerine ilişkin giderlerinin karşılanmasında yaşanan ödenek sorunlarını gidermek için birden fazla baro olan illerde adli yardım ödeneği oranı artırılacak.

Noterlik ücret tarifesinde gerekli görülecek değişiklikler her sene Mart ayı yerine takvim yılı başından itibaren geçerli olacak.

Kadın, isterse evlendikten sonra kendi soyadını kullanmaya devam edebilecek.

Hakaret suçlarında uzlaştırma yolu kapatılacak ve ön ödeme kapsamına alınarak daha etkin mücadele edilecek.

Kaynak: Keşfet Haber Ajansı

02 Oca 2024 - 14:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.