Cumhurbaşkanı müjdesi verilmişti! Ev alacaklara net 500 bin TL yardım yapılacak

Türkiye'de ev alacak vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım duyuruları yapıldı. Buna göre de bazı şartları taşıyan kişilere 500 bin liraya kadar destek ödemesi yapılacak.

Türkiye'de ev alacak vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım duyuruları yapıldı. Buna göre de bazı şartları taşıyan kişilere 500 bin liraya kadar destek ödemesi yapılacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada evi kötü durumda olanlara tadilat yardımı ve ev yapacaklarsa ev yapımında ya da ev alımlarında 500 bin liraya kadar hibe verileceği bildirildi.

RESMİ DUYURU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan duyuruda ev alımında 500 bin TL'lik destek için başvuru bilgilerine şu şekilde yer verildi:

"3294 sayılı Kanun kapsamında sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin en temel ve zaruri ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesine ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine  yönelik yürütülen yardımlardır"

18 yaş üstü aile bireylerinin başvuru yapabileceği söz konusu destek için diğer detaylar da şu şekilde verildi:

3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sınırının altında olan ve sağlıklı barınma şartlarına haiz konutu bulunmayan, en az son bir yıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumlu olduğu yerleşim yerinde fiilen yaşayan, nafaka yükümlülüğüne haiz akrabası bulunmayan kişiler faydalanabilmektedir.

VERİLECEK DESTEK

Verilecek destek ödemelerinin detayları şu şekilde:

İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla;

• Basit ev onarımlarında 35.000 TL'ye kadar

• Orta düzey ev onarımlarında 70.000 TL'ye kadar

• Kapsamlı ev onarımlarında 100.000 TL'ye kadar

• Prefabrik ev yapımlarında 300.000 TL'ye kadar

• Betonarme ev yapımları/ev alımlarında 500.000 TL'ye kadar destek verilmektedir.

Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılmakta ve kaynağın 6 ay içerisinde harcamasının yapılması gerekmektedir. Kapsamlı ev onarımında ve ev yapımlarında ise kaynak tahsisi sonrası harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içerisinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir.

EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA DESTEK

Bunun yanı sıra eşi vefat eden kadınlara yönelik konut destek programı da başlatıldı ve destek kapsamında ev alacak kadınlara 500 bin liraya kadar destek veriliyor.

Madde 2 – Fakrü zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan (...)[1] vatandaşlar ile geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkanı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler bu Kanun kapsamı içindedir.

(Ek fıkra: 30/5/1997-KHK-572/17 md.; Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/77 md.) Ancak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde sayılan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 5510 sayılı Kanun gereği ödedikleri katılım payları bu Kanun kapsamındadır. Ancak yıl içinde ödenen tutarlar, takip eden yılda Hazine tarafından Fona geri ödenir.

(Ek fıkra: 4/7/2012-6353/17 md.) Ayrıca, kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmakla veya bu kuruluşlarca aylık veya gelir bağlanmış olmakla birlikte, Fon Kurulunca belirlenecek ölçütlere göre; hane içindeki kişi başına düşen geliri, onaltı yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilerden fakir ve muhtaç durumda bulunanlar da bu Kanun kapsamındadır

Bu maddeye göre konut desteği, geliri net asgari ücretin 1/3'ünden az olan, yani 2024 yılı için 5.667,37 TL'den az olan, evi oturulamaz halde olan ev sahiplerine verilecek.

Kaynak: Keşfet Haber Ajansı

21 Şub 2024 - 12:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.