Naci Görür o iller için deprem beklentisini açıkladı! İşte deprem beklentisinde olan o iller

Türkiye'de Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Anttalks etkinliği doğrultusunda da 'Deprem Dirençli Antalya' adlı söyleşiye katılan Prof. Dr. Naci Görür, burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Anttalks etkinliği doğrultusunda da ' Deprem Dirençli Antalya' adlı söyleşiye katılan Prof. Dr. Naci Görür, burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu ve depremlerden kurtulamayacağını, depremlerin sona ermeyeceğini söyleyen Görür, ülkede büyük fayların deprem ürettiğini söyledi. Prof. Dr. Görür depremlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Her depremde 80-90 bin insanı bir gecede toprağa veremeyiz. Bu bize yakışmıyor. Türkiye'de herhangi bir yerde, sabah uyandığımızda 7 ve üzeri deprem olabilir. Bu depremler de büyük afetlere neden oluyor. Can mal kaybımız fazla oluyor. Türkiye'de 5'in üzerinde depremler ölüme neden oluyor. Bizim bunu halletmemiz lazım. Bunu anlatmaya çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"ON BİNLERCE KİŞİ ÖLÜRDÜ"

Geçen aylarda Japonya'da meydana gelen 7.6'lık depremde 132 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Görür, aynı depremin Türkiye'de olması durumunda bilançonun çok ağır olacağını söyledi.

Prof. Dr. Görür yaptığı son dakika açıklamasında Antalya'yı uyardı ve "Antalyalılar rant hastalığına yakalanmış. Gökdelenleri dikmeye başlamışlar. Antalya'da ne kadar gökdelen yaparsanız, tehlikeyi büyütürsünüz. Özellikle büyük bina, gökdelen yapabilecek insanlardan uzak durun. O düşüncelerden de uzak durun. Deprem dirençli Antalya için özellikle alüvyon dolgu, zemin için son derece sakıncalı. Antalya'nın üzerinde oturduğu körfez dolgusu, problemli bir dolgu. Kireç taşları ve travertenler göreceli olarak alüvyonlardan daha iyi ama o da problemli" ifadelerini kullandı.

AKTİF FAYLARA DİKKAT

Antalya'nın aktif faylarla çevrili olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Görür, "Akşehir zonu, Isparta-Burdur zonu ile Göller Yöresi'nin bulunduğu yerler düşey atımlı fayların olduğu bölge. Antalya Körfez doğu, batı ve kuzeyden aktif faylarla çevrili. Antalya fay zonlarına 100 kilometreden uzakta değil, 50-60 kilometre uzakta. Bu fay kuşaklarında olacak depremler, Antalya'yı önemli etkiler. Doğrultu atımlı faylarda 100 kilometrelik çap içerisindeki yöreler depremden etkilenir" dedi ve sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

"Antalya'nın güneyinde Akdeniz içerisinde Kıbrıs, Girit bölgesinde Helen yayı dediğimiz dalma batma zonu var. Üç büyük tektonik hat Antalya'yı tehdit etmekte. Güneyden dalma batma zonu büyük deprem üretebilir. Girit yakınlarında 8 büyüklüğünün üzerinde deprem üretmiş, her an 7'nin üzerinde deprem üretebilir. Bu tehlike denizden gelir. Antalya'yı tehdit eden fay söz konusu. Akşehir ve Fethiye Burdur zonu deprem ürettiği zaman Antalya ciddi şekilde etkilenebilir"

HASAR ALACAK YERLER

Bu konuda belediyelerin çalışma yapması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Görür, ciddi bir deprem olması durumunda Antalya'nın doğusunun daha çok hasar göreceğini söyleyerek, "Alüvyonun üzerinde olduğu için sıvılaşma da olur. O bölgeye gökdelenler dikiliyor. Batısında traverten veya kireç taşlarının üzerinde olan binalar yüksek olmamak kaydıyla biraz daha dirençli olabilirler. Alüvyonun bulunduğu yerlerde şansınız yok. Deprem anında alüvyonlar içlerinde su tuttuğu için çökellerdeki su basıncı yukarı iletiyor. Yukarı iletince evlerin direnci azalıyor. Bina suyun içerisinde gibi hareket etmeye başlıyor ya dönüyor ya da batıyor" dedi.

DEPREM GELECEK

Prof. Dr. Görür sözlerinin devamında Marmara depremini değerlendirdi ve "Güneydoğu'da 100 milyon ton moloz sağa sola gömüldü, çevre berbat edildi. İstanbul'da 350 milyon ton moloz çıkabilir. İstanbul'da bunu nasıl bertaraf edecek, geri dönüşüme tabi tutacaksanız. Kimse bilmiyor. Deprem eli kulağında gelirse ne olacak. Aceleyle kamyonlara doldurup, Marmara'ya dökersiniz. Marmara zaten ölüyor, Marmara da sizi öldürür" ifadelerini kullandı.

İŞTE DEPREM BEKLENTİSİ OLAN O İLLER

Ülkemizin gerçek beka meselesinin deprem olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Görür, "Marmara Bölgesi'ndeki sanayiyi Anadolu'ya taşıyın. Anadolu'ya altyapı yapın, sanayiyi teşvik edin. Deprem nedeniyle sanayi aynı anda tehdit altına girmez, İstanbul'un nüfusu azalır. Her şeyi Marmara Bölgesi'ne toplamışız. Stratejik olarak doğru değil" dedi.

6 Şubat depremleri sonrası deprem beklenen yerler için Görür, şu ifadeleri kullandı:

* "Şimdi Tunceli, Pülümür, Bingöl yöresinin tehdit altında olduğunu düşünüyorum. Erzincan ile Bingöl, Karlıova arasında Kuzey Anadolu Fayı'nın bir kısmı geçiyor. O fay, en son 1794 yılında kırılmış. 7.2 büyüklüğünde deprem üretmiş. Her 250 senede bir ortalama deprem üretiyor. Onun için oradan endişe ediyoruz. 

* 6 Şubat depremleri Arap levhasını Doğu Anadolu'ya 7-10 metre kaydırdı, sıkıştırdı. Kahramanmaraş'tan Hakkari'ye kadar olan kentlerde deprem riski fazlalaştı. Arap levhasının kuzeye ittirmesinden dolayı. Doğu Anadolu fayı, Kahramanmaraş'ın kuzeyi, Elbistan kuzeyinden Adana havzasında saçaklanıyor. 6 Şubat depremleri Adana'ya giren faylara stres yüklemiş olabilir. O bölgelerin dikkatli olması lazım"

Kaynak: Keşfet Haber Ajansı

01 Mar 2024 - 17:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.