Yargıtay'dan son dakika kararı geldi! Cam balkonu olan vatandaşlara ceza kesilecek

Türkiye'de cam balkonu olan vatandaşlar için flaş açıklamalar gelmeye başladı. Yargıtay tarafından da cam balkon cezası açıklandı.

Türkiye'de cam balkonu olan vatandaşlar için flaş açıklamalar gelmeye başladı. Yargıtay tarafından da cam balkon cezası açıklandı. Türkiye'de özellikle koronavirüs salgını döneminde de uzun süre evde karantina da kalan kişiler cam balkon kapatma işlemini tercih ederken pek çok kişi de bu yönteme başvurmuştu.

Evini daha fazla genişletmek, balkonunu dış koşullardan korumak, soğuk ve yağışlı havalarda da balkon keyfi yaşamak isteyen kişiler de cam balkon yöntemini tercih etmişti. Burada yapılan cam balkonlar da bazı binalarda komşular arasında sorunlar yaşamasına sebep olurken şikayet konusu oldu.

CAM BALKON YASAK MI?

Binaların balkonları dış cepheden pay alması nedeni ile diğer odalardan farklı olarak kabul edilmekte olup binanın ortak alanları arasında yer alıyor. Bu nedenle balkonlarda tadilat ve değişimlerde mutlaka apartmanda yaşayan kat maliklerinin beşte dördünün yazılı izninin alınması gerekiyor.

CAM BALKON YARGITAY KARARI

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi 2015/6244 Esas ve 2016/2299 numaralı karar ile cam balkon hakkında emsal karar açıklandı. Emsal karar şu şekilde:

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

Davacı vekili dava dilekçesinde, davalıya ait 42 numaralı bağımsız bölümde projeye aykırı olarak kapatılan açık balkonun eski hale getirilmesini istemiş, mahkemece davanın reddine karar verilmiştir.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası'nın 19.maddesinin birinci fıkrasında kat maliklerinin ana taşınmazın mimari durumunu titizlikle korumaya mecbur oldukları belirtildikten sonra ikinci fıkrada da kat maliklerinden birinin bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana taşınmazın ortak yerlerinde inşaat, onarım, tesis ve değişiklik yaptıramayacağı öngörülmüştür.

Dosya içerisindeki bilgi ve belgelerden, özellikle bilirkişi raporu içeriğinden; davalıya ait bağımsız bölümün mutfağa bağlantılı balkonunun mutfakla balkon arasındaki kapı, pencere ve duvarının kaldırılarak mutfakla birleştirildiği, balkonun PVC malzemeyle kapatıldığı anlaşılmaktadır.

Bilirkişinin yerinde saptadığı sistem, Yargıtay uygulamalarında da kabul edildiği gibi sabit eser niteliğinde olup bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadan yapılamayacağı gibi balkonu kapatma malzemesinin saydam (cam) ya da ışık geçirmeyen nitelikte olması veya tek parçadan ya da birkaç parçadan oluşması, bina statiğini etkilememesi, çevreye zarar vermemesi sonucu değiştirmez.

Saptanan bu durum karşısında balkonun projeye aykırı olarak kapatılması nedeni ile eski hale getirilmesine karar verilmesi gerekirken, balkonun daire içine alınmak sureti ile kullanılmasının ruhsata tabi olmadığı, anataşınmazdaki kat maliklerinin %90'ının aynı yöntemle değişiklik yaptığı, değişikliğin diğer maliklere zarar vermediği ve ana yapının statiğini tehlikeye maruz bırakacak nitelikte olmadığı gerekçeleri ile talebin reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Kaynak: Keşfet Haber Ajansı

06 Kas 2023 - 22:25 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş - Bizimde cam balkonumuz var ama bina dışına çıkmayacak şekilde yapıldı yani ortak alanı işgal etmeden ve ayrıca bu konu sadece cam balkonla sınırlı olmaması gerek diye düşünürüm ve panjurlarda aynı sorunu çıkarıyor bana kalırsa çünki makara kutusu dışarıda eski sistem panjurlarda yani ortak alanı işgal durumu oluyor güvercinlerin üzerine konması diğer daire sahiplerinin camlarına klima dış ünitelerine pisliyor gerçi dış ünitelerin yer olsada onlarda iç mekana ( balkona) alınması uygun olurda yok işte imkan

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 19:44