Çocuğu okula giden annelere 5782 TL destek ödemesi yapılacak! Başvuru bilgileri belli oldu

Türkiye'de çocuğu okula giden annelere destek ödemesi yapılacak. 2024 yılı itibariyle ihtiyaç sahibi olan ailelere destek ödemesi okunan okullara göre yapılacak.

Türkiye'de çocuğu okula giden annelere destek ödemesi yapılacak. 2024 yılı itibariyle ihtiyaç sahibi olan ailelere destek ödemesi okunan okullara göre yapılacak.

Sosyal ve Ekonomik Destek adı altında verilen SED ödemeleri ile ilgili e devlet kapısı üzerinden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada SED ödemelerine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile psiko - sosyal destek sistemidir"

DEĞERLENDİRMELER NASIL YAPILIYOR?

Destek ödemesinin değerlendirmesi şu şekilde yapılıyor:

"Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere smail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir"

ÇOCUĞU OKULA GİDENE NE KADAR DESTEK VERİLECEK?

Bu destek kapsamında çocuğu okula giden ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay ödeme yapılıyor. 

Okul öncesi için ödeme 2 bin 421 liradan 3 bin 614,
İlköğretimde okuyan çocuk için 3 bin 632 liradan 5 bin 421,
Ortaöğretimde okuyan için 3 bin 874 liradan 5 bin 782,
Yükseköğrenimde okuyan için 4 bin 358 liradan 6 bin 505

liralık ödeme yapılacak.

ÇOCUĞU OKULA GİDENE DESTEK BAŞVURU ŞARTLARI

Söz konusu destek ödemesine başvuru yapacak vatandaşların aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor:

a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Kaynak: Keşfet Haber Ajansı

05 Oca 2024 - 12:20 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Antalya Hakkında Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Antalya Hakkında hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Antalya Hakkında editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Antalya Hakkında değil haberi geçen ajanstır.